Noored kogelejad Hollandit vallutamas!

Seekord toimus Euroopa noorte kogelejate kohtumine 03. kuni11. augustini 2019 Hollandis, väikeses Lemele külas. Tegemist on Erasmus+ kultuurivahetusprogrammiga ja kõik 38 osalejat kogelesid. Eestist osales noortevahetuses viis noort ja üks grupijuht. Kohtumise organiseerisid noored ise ning loodame, et selline kohtumine leiab aset ka järgmine aasta. Kõik noored vanuses 18-30 aastat kes soovivad järgmisest kohtumisest osa võtta, võtke palun EKÜga ühendust. Järgnevalt jagab üks laagris osalenud EKÜ liige oma kogemust:

Minu elumuutev kogemus.

Ma olen peaaegu terve teadliku elu häbenenud, et ma kogelen ja võimalikult palju seda varjanud, kuigi ega see väga hästi pole välja tulnud. Ma pole tavaelus tunnistanud, et kogelen.

Otsus minna noorte laagrisse ei tulnud kergelt. Peamiselt teised ühingu liikmed soovitasid ja rääkisid kui palju see muudab. Kuid kui palju see tegelikult muutis, ei osanud ma küll ettegi kujutada.

Esialgsed emotsioonid olid loomulikult valdavalt negatiivsed, sest kui aus olla see oli minu esimene kogemus nädalasel rahvusvahelises laagris. Lisaks minu jaoks oli väljakutseid rohkem, sest ma ei oska eriti hästi inglise keelt. Mis oli ilmselt ka üks põhjustest miks otsustasin minna, sest kõige paremini õpib inglise keelses keskkonnas.

Minu arvates teeb selle rahvusvahelise laagri eriliseks see, et kõik inimesed kogelevad ja see tähendab, et inimesed mõistavad täielikult üksteist. Seal võid kogeleda palju tuleb ja kõik võtavad sind ikka sellisena nagu sa oled. Mida rohkem kogeled, seda parem on, sest see on koht kus saab ennast täiesti vabaks lasta. Sealne keskkond on äärmiselt harmooniline ja täis positiivust, et juba sealse seltskonna pärast tasub minna.

Teiseks seal on palju huvitavaid töötubasid, mis nõuab mugavustsoonist välja tulemist, arendab suhtlemisoskust, võimaldab leida uusi sõpru( suheldes teiste inimestega laagris), avada ennast rääkides endast ja saada rohkem enesekindlust. See on parim koht kus vabaneda oma hirmudest, sest keskkond on äärmiselt turvaline ja harmooniline. Mitte keegi ei naera sinu üle ja pigem julgustavad rohkem suhtlema.

Selle nädala ajaga muutusid inimesed lähedaseks ja lõpuks oli tunne nagu oleks tegemist ühe suure perega, kellega on äärmiselt mõnus ja hea koos aega veeta.

Mulle meeldis ka see, et laager asus vaikses kohas. See asus kohas, kus oli palju loodust, veidi loomi ja väiksem küla. Mõnikord kui ma tundsin, et olin liiga palju mugavustsoonist välja tulnud ja vajasin aega enda jaoks, kasutasin võimalust jalutada looduses ja ennast koguda.

Äärmiselt positiivne on ka see, et Eesti seltskond oli veel eriti toetav ja suhtlesid pidevalt omavahel ja minu jaoks oli see oluline. Tegelikult oli see päris tore ka, kui jagada üksteisega mõtteid laagrist, naerda ja lihtsalt koos aega veeta. Niimoodi pidevalt suheldes omavahel ei tundnud ma ennast üksinda ja alguses oli see oluline, et tunda ennast turvaliselt.

Kui sa oled kaalunud minna laagrisse, aga oled jätnud minemata sellepärast, et ei oska piisavalt inglise keelt, tunned hirmu paljude inimeste ees või midagi muud sarnast, siis usu mind, need asjaolud pole seal laagris olulised. Sest suhtledki nii palju kui sa oskad, inimesed mõistavad seda ja toetavad sind nii palju kui nad saavad. Nad teevad seda sellepärast, sest meil on üks ühine eripära ja see on kogelus. Kogelejad mõistavad üksteist ja toetavad.

Selle nädala jooksul oli palju töötubasid, vaba aega oli tegelikult vähe, mis on hea, sest siis jõudis vähem mõelda muremõtteid. Töötoad olid jaotatud nii, et mugavustsoonist välja minemine poleks liiga raske, samm-sammult.

Pärast laagrit olen ma avastanud kui palju see tegelikult mind muutis. Olles selle sees ei saanudki aru, et see oli minu jaoks nii elumuutev. Kuid nüüd kui laagrist on natuke aega möödas, saan aru kui vajalik see minu jaoks tegelikult oli.

Loomulikult sain ma inglise keele oskuse palju paremaks ja ma olen selle üle tänulik. Kõige olulisem muutus on see, et ma julgen nüüd tunnistada, et ma kogelen ja saan aru, kui suur kergendus on võtta ennast sellisena nagu ma olen ja julgeda seda ka maailmale näidata.

Pärast laagrit tegin ma Facebooki avaliku postituse selle laagri kohta, kus tunnistasin inimestele, et kogelen. Tegelikult oli see minu jaoks esialgu raske, aga aja möödudes tundsin meeletult kergendust.

Pärast seda kui tegin inglise keelse põhjaliku postituse oma laagri kogemusest ja oma vaimse kasvamise teekonnast ühte inglise keelsesse keskkonda, suutsin veelgi rohkem hirme ületada seoses kogelusega.

Mul algas hiljuti üks baaskursus ja seal oli vajalik põhjalik tutvustusring. Varem on olnud minu suurimaid hirme rääkida teiste ees endast ja püüdes rääkida nii, et ma ei kogeleks. Seekord ütlesin ma selge ja kõva häälega, et olen kogeleja. Hiljem oli lihtsam klassis rääkida ja teistega suhelda, sest nüüd nad teadsid mu suurimat avaliku saladust. Nüüd ma julgen rohkem rääkida ja suhelda, ma ei karda kogeleda, ma lihtsalt räägin. Kui ma isegi kogelen siis sellest pole midagi. Selline ma olengi, kogeleja.

See noortelaager oli elumuutvamaid kogemusi mu elus ja ma olen tänulik, et otsustasin oma hirmudele otsa vaadata ja need ületada. Inimesed laagris jäävad mulle meelde, sest see teekond seal laagris, me tegime seda koos. Me kõik koos ületasime oma hirme ja läksime mugavustsoonist välja. Tegelikult on see päris eriline tunne. 

Kui ma suutsin puudutada kasvõi ühe inimese südant selle postitusega, siis olen ma oma eesmärgi saavutanud, kirjutades oma kogemusest. Mine sinagi järgmisel aastal noortelaagrisse, sest see mingil moel lausa tervendav.