Noored kogelevad inimesed Itaaliat vallutamas!

30. juunist kuni 8. juulini 2018 toimus Itaalias, väikeses Levice mägikülas kaheksa Euroopa riigi noorte kohtumine. Tegemist oli Erasmus+ kultuurivahetusprogrammiga, seekord ühe eripäraga: kõik 40 osalejat kogelesid. Levice küla, kus Wikipedia andmetel elab 242 inimest, oli hetkega muutunud – igal nurgal võis kuulda kordusi ja mõnes kangivahes isegi blokke.

Eestist osales noortevahetuses neli noort ja üks grupijuht. Kohtumise organiseerisid noored, kes kogelevad, ise: suhtlesid laagrisse tulijatega, panid kokku ürituse kava ja viisid läbi töötubasid.

Joanna oma kogemusest:

“Nägin, et ma pole siin maailmas üksi, kes kogeleb. On teisigi, kellel sama teekond ning kes mõistavad mind täielikult. Oli väga emotsionaalne nädal, kuna erinevad töötoad panid mõtlema ning mõistma, et elu kogelusega pole üldse nii hull, kui me peas endale ette kujutame.”

Kui tavaliselt kipuvad inimesed, kes kogelevad, oma kõneviisi varjama, siis Levices oli loodud hoopis teine õhkkond: Joanna: “Ma isiklikult kippusin varjama oma kogelust ning paljud inimesed mu ümber ei teagi, et kogelen. Kuid see pidev varjamine väsitab ning enam ma seda ei karda. Pole midagi häbeneda! Nagu Ed Sheeran, kes ise oli samuti kunagi kogeleja, ütles: “Pole olemas paremat inimest kui Sina ise.

Marit oma kogemusest:

Linnakärast eemal, kauni loodusega ümbritsetud mägikülas olles koos erinevate riikide kogelejatega, saadi aru, et keegi pole siin maailmas ûksi koos oma murega. On teisigi, kes tunnevad samu emotsioone.

Koos oma tundeid ja kogemusi jagades, said kogelejad üksteisega kiiresti hea kontakti.

Noortelaagris viibimine ja mitmetes töökodades osalemine andis meile rohkem indu ōppida tundma ennast kui isiksust, mitte näha alati kogelust enda ees seismas.

Laagri lōppedes anti igale osalejal Youth Pass, mis kinnitas, et osalesime Eramus+ kultuurivahetusprogrammis. Noored sõitsid tagasi oma kodudesse üle Euroopa, kaasas uued kogemused ja teadmised ning uus suhtumine.

Levice mägikülas pandi kirikukell, mis noortevahetuse ajaks välja lülitati, taas käima ja elu läks tagasi vanasse rütmi (või siis mitte …).

Raul oma kogemusest:

Noorte kogelejate kokkusaamine Itaalias oli väga vahva. Kuna ma ei olnud varem Itaalias käinud, siis andis see suurepärase võimaluse ka avastada uut kultuuri.

Ürituse kohaks oli valitud väike, hubane ja armas küla. Erinevad tegevused selle küla ümber andsid võimaluse tutvuda ka kohaliku loodusega ja ilusate mägiste vaadetega.

Kuna kõiki noori ühendas üks väärtus, milleks oli kogelus, tutvusime me omavahel väga kiiresti.

Kogu see nädal oli üks emotsioonide kogumik, koosnedes nii ärevatest kui ka rahustavatest hetkedest. Ärevaid emotsioone tekitasid uute tutvuste loomine, erinevad töötoad ja etteasted. Rahustavaid emotsioone pakkusid pikad jutuajamised erinevatest maadest pärit kogelejatega.

Kogu see nädal andis kinnitust, et inimene. kes kogeleb ei ole siin ilmas üksi. Olen nende kogemuste eest korraldajatele väga tänulik ja jään ootama uusi kohtumisi erinevate kogelejatega!

Kristjan oma kogemusest:

Mina polnud samuti kunagi Itaalias käinud ja ootused olid kõrged. Siiamaani teadsin, et Itaalias on head veinid, pitsa ja palju häid jalgpalliklubisid.

Ilmastik oli kogu kohtumise ajal väga soe, isegi palav. Kuumust oli palju ja päike paistis kogu aeg, mõni päev sadas vihma. Mina kohe sellise kuumusega ei harjunud, võttis aega. Mulle meeldis, et selle programmi idee oli teha kohtumine kooskõlas loodusega ehk nö looduslikumas keskkonnas. See viib kenasti eemale suurlinna kiirest elust ja kärast, toob vaheldust.

Tihedasse programmi kuulus palju töötubasid, ettekandeid ja lõpuks näidendi tegemine. Lisaks tegime igal hommikul rahustavat joogat, mis aitas hästi lõdvestuda.

Kindlasti oli selline kohtumine ka paras kogeluse kultuurišokk, kuna sai näha päris erinevate kogeluse astmetega noori – kellel oli see tugevam, kellel nõrgem ja kellel isegi väga tugev. Olukorra muutis keerulisemaks see, et kogu aeg pidi inglise keeles suhtlema ja silmnähtavalt oli see mõnele inimesele probleemiks, kuna rohkem oldi harjutud suhtlema oma emakeeles. Samas oli hea, et selline üritus üldse korraldati ning kogelejad toodi välja oma mugavustsoonist ja anti neile võimalus avardada oma maailma ja saada uusi kontakte.

Hindan seda kogemust põnevaks, sisukaks ja väljakutseterohkeks. Olid väga ilusad Itaalia mäed ja vaated. Palju toredaid inimesi!