Kõneraviõhtud
2024. aastal toimusid kõneraviõhtud kolmel korral.
26. aprillil kell 18-20 toimus Tartus, Kõnekojas järjekordne kogelejate harjutusõhtu, mida viis läbi logopeed Helena Oselin. Harjutati seda, kuidas säilitada aeglasemat tempot, kui suhtluspartner räägib kiiresti ning arutada, kuidas end kehtestada, kui suhtluspartner kipub vahele segama.
4. juulil, kell 18.00 toimus kõneravipäev Toompuiestee 10, Tallinn
Kokkusaamine algas Toompuiestee 10 juurest, kust liiguti edasi Hirveparki. Pargis tehti kõneharjutusi ning toetati üksteist.
16. augustil kell 12.00 – 13.00 toimus Toompuiestee 10 hoovis kõneharjutuspäev. Mängisime läbi erinevaid kõneolukordasid.
Suvelaager
26-28 juulil toimub traditsiooniline Suveseminar tuttavas kohas Jõgevamaal Pedja külas Kuberi puhkemajas. Seminari teemaks oli sisemine ja väline – nii võib kahe sõnaga kokku võtta tänavuse suvelaagri teema ning seda mitmes kontekstis: Eesti ja välismaa; mida tunneb enda sees inimene, kes kogeleb ja kuidas see väljapoole paistab, kuidas väline maailm kogeleja siseelu mõjutab.
Inspiratsiooni ja uusi vaatenurki pakkuvad ettekanded, töötoad ja vestlusringid olid seotud ettevalmistuste ja harjutamisega Nordic Stuttering Seminariks, mille meie kogelejate ühing korraldas 6.-8. septembrini Tartus.
Noortevahetus
Traditsiooniliselt võtsid EKÜ nooremad liikemed osa Erasmus+ noortevahetusest. Igal aastal ootavad kümned noored üle Euroopa kogelejatele mõeldud noortevahetust, mille eel tekivad küsimused: mida pakkida, kuidas läheb reis ja kes on teised osalejad. Suurimaks hirmuks on aga, et neid ei kuulata ega mõisteta. 2024 a suvel otsustasid 40 julget noort kuuest Euroopa riigist osaleda noortevahetusel Lõuna-Saksamaal. Loe MTÜ Eesti Kogelejate Ühingu projekti Eesti grupijuhi Annette kogemusi sellest käigust https://euroopanoored.eu/blogi/noortevahetused-pakuvad-kogelejatele-toetust-ja-sopru/
Kogeluse teadvustamise päev
EKÜ tühistas rahvusvahelist kogeluse teadlikustamise päeva mõnusa koosolemisega kell ühingu liikme Meverik Vaiksaare stuudios Tallinnas Tondi 8a. Arutasim ühingu tulevikku puudutavat ning kuulasime Meverik Vaiksaare muusikat (näiteks: https://www.youtube.com/channel/UCNGbf-YG3wJmuSqXi1LuGRg). Ttutvustasime uut „Anna aega“ kampaaniat.
Koostööprojekt
2024. aastal alustasid Eesti Kogelejate Ühing (EKÜ), Eesti Afaasialiit (EA) ja Eesti Vaegkuuljate Liit (EVL) on ühiselt kampaania “Anna aega”, mille eesmärk oli tõsta ühiskonnas teadlikkust inimestest, kellel on raskusi kõne edastamise või kuulmisega. Kampaania kutsus üles olema kannatlik ja mõistev, pakkudes neile vajaliku aja ja ruumi, et nad saaksid oma sõnumi arusaadavks teha ja paremini ühiskonda panustada.
Nordic Seminar 2024
6.-8. septembril toimus Tartus Põhjamaade kogelejate seminar (Nordic Stuttering Seminar), kus osales 60 inimest 11-st riigist. Seminar oli tiheda ja mitmekesise programmiga, pakkudes osalejatele suurepäraseid ettekandeid, töötubasid ja meelelahutuslikku programmi. Meid käis tervitamas ka Tartu linnapea Urmas Klaas, kes rääkis veidi lähemalt Tartust. Suur aitäh kõigile, kes osalesid ja oma teadmisi jagasid!
Nordic Stuttering Seminaril esines inspireeriva ettekandega Meverik Vaiksaar teemal „A stutterer’s journey in the “mountains of America”. Self-expression in music“. Meverik jagas oma isiklikku teekonda, kuidas muusika ja loov eneseväljendus on aidanud tal tulla toime kogelemisega ning leida enesekindlust. Lisaks laulukirjutamisele ja muusika loomisele tegeleb Meverik ka videoproduktsiooniga, tuues oma loomingut laiemale publikule läbi visuaalse kunsti.
Kuula ja vaata Meveriku loomingut siit: https://www.youtube.com/watch?v=8Z1rqlcjYRU
Põhjamaade kogelejate seminaril esines ka Umberto Dorus Geerts peaasi.ee-st ettekandega „Mental first aid that a stutterer should know“. Ettekanne keskendus vaimse tervise olulisusele, eriti just kogelejate jaoks, kes võivad tihti silmitsi seista ärevuse ja enesekindluse langusega erinevates suhtlusolukordades. Geerts rõhutas ka emotsioonide ja mõtete juhtimise tähtsust.
Seminari teise päeva õhtul toimus pidulik galaõhtusöök ajaloolises Tartu Ülikooli kohvikumajas. Õhtusöögil oli esindatud 11 riiki, kellest enamik pakkus ka omapoolse eeskava või tegevuse. Programmi kuulusid mitmesugused etteasted, sealhulgas lõbusad viktoriinid, naljakate lugude rääkimine ja liikumismängud.